Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odchov 2008

 

Ke krytí došlo 15. - 16. 3. 2008 ve spojení Ange Bassarisco a Balů Bassarisco

 

Freťátka se narodila  25. 4. 2008

 

 

Pohlaví

Jméno

Zbarvení

Majitel

1.samice

Lilly Anne Oriens

tchořovitá/sable

Jolana Teplíčková   Holešov

2. samice

Niky Oriens

tchořovitá/sable

Helena Vladyková

Stará Boleslav

3. samice

Čiky Oriens

tchořovitá/sable

siamská/siamese

Helena Vladyková

Stará Boleslav

4. samice

Peggy Oriens

tchořovitá/sable

Petr Tloček

Rapotín

5. samice

Agátka Oriens

tchořovitá/sable

siamská/siamese

Pavlína Filipová

Kolín

6. samice

Lolitte Oriens

šampaňská/champagne

siamská/siamese

Alena Tauchynová

Ostrava

7. samice

Gaia Oriens

albínka/albino

Oliver Slezák

Milín

8. samice

Bublinka Oriens

albínka/albino

Jana Melková

Praha

9. samec

Jerry Oriens

tchořovitý/sable

siamská/siamese

 

KristýnaZvěřinová

Kojetín

10. samec

Sammy Oriens

tchořovitý/sable

Renata Tandlerová

Olomouc

11. samec

Fido Furiosso Oriens

albín/albino

Lukáš Navrátil

Olomouc

 

Povídání o odchovu  

Angelinčena březost  

 

ObrazekNa jaře 2008 jsem se rozhodla krýt Angelinku a vybírala jsem ji samečka. Nakonec jsem ji našla šampaňského samečka Balůa, ke kterému jsme to neměli daleko. Ke krytí u nich došlo od 15.-16.3. Balů už nějaké zkušenosti měl :-) a tak si Ange hned drapl a chvíli ji tahal. Hledal to spráné místo :-) Spojení byli  asi 2 a půl hodiny. Ange do týdne ustoupila říje a pak začlo to nejkrásnější období, kdy jsem mohla pozorovat Angelinčenu březost a mateřskou péči o Stefi tak i o mě :)

    Asi ve druhém týdnu březosti se u Ange objevil žlutohnědý výtok a tak jsem jela na veterinu, kde ji udělali výtěr a zjistili, že má poševní zánět. Musela brát zhuba 10 dní antibiotika. Měla jsem v té době velký strach, protože to bylo velké riziko, když byla březí, že se mládata mohou narodit mrtvá. Ale přeléčit se to muselo tak i tak.

    Rozhodla jsem se jít na sono 16. 4. at mám jistotu, zda Ange březí je, měla bříško pěkně velký  a zakulacený, že mi fretkaři podle fotek řekli, že tak min 8 mláďat mít bude :-) Já chtěla však mít jistotu, zda mládata jsou živá a jeslti půjdou slyšet na sonu odezvy nebo tak něco. Jenomže u nás v Olomouci nemají sono dělaná na drobná zvířata a tak jsme měli sono na psi. Odezvy slyšet nebyly, ale fretátka šla vidět na sonu dvě. Veterinářka mi říkala, že podle velikosti na sonu jsou živá, že to odpovídá tomu jejich věku. A fretátka se dala i nahmatat v břichu a tak bylo jasné že Ange je březí. Ale moje obavy mi zůstaly stále, že se mohou Ange fretátka narodit mrtvá. Veterinářka mi řekla že mám jít za týden znovu, aby jsme věděli jestli jsou zase větší. Ange jinak na sonu byla zlatíčko, ani se nehla při holení bříška, protože jsem ji dala na záda a dala jsem ji pastičku, aby lízala. Veterinářka dostala s toho záchvat smíchu, že tohle ještě nezažila, aby jí tak zvíře u něčeho drželo.

    Týden uběhl jako voda a Ange měla bříško čím dál víc větší, a fretátka jsem cítila už i já.  A tak jsem si řekla že na sono nepůjdu zatím, že půjdu, kdyby měla přecházet. Ange jsem u mě doma v pokoji ubytovala 21. 4. jednak proto aby si zvykala a taky proto, že svoji mateřskou péči už přeháněla na Stefi a té se to nelíbilo, protože ji chytla a chtěla si ji někam vždy odtáhnout,hlavně do pelecha :-D a Stefi jančila. 

    No u mě doma Ange taky tu mateřštinu přeháněla :-D Když jsem ji měla puštěnou, tak schovávala co se dalo. A dokonce mi vytahala i oblečení ze skříně a dala si to za skřín, chtěla si tam asi dělat porodní pelíšek :-) A taky nebylo divu, že jsem dva dny nemohla najít peněženku a už jsem si myslela, že jsem ji ztratila. A kde že byla? No za skříní, kde jsem zjistila co za ty dny všechno stihla poschovávat =D

 

Narození freťátek a jejich vývoj :-)

 

    ObrazekTen den kdy se měla fretátka narodit mi připadla Ange taková nervozní, furt se chtěla dostat ven z klece a chtěla zůstat za skříní, kde si před tím natáhala co se dalo. K večeru se však uklidnila. Já šla spát asi po desáté a Ange taky spala. Najednou jsem měla sen slyšela jsem kvičení, pak jsem otevřela oči a myslela jsem si že se mi to zdálo, pak jsem se však probudila ještě víc a řekla jsem si to snad není možný. A tak jsem rozsvítila  a šla se podívat do Angelinčenýho pelíšku. Byla jsem v šoku, bylo tam klubko mimíšků. A byli živý a jak pištěly :D Radostí jsem se rozbrečela. Nevím přesně, kdy Ange začala rodit, protože já jsem se probudila a už všechna fretátka byla na světě. Probudila jsem se ve 3:50 a byl pátek 25. 4. Doufám že si to dobře pamatuju :) Ange jsem šla dát honem tvaroh na posílení a hned zblajzla celou lžíci. Zatím co ona lízala snažila jsem se fretátka spočítat, rychlovkou jsem jich spočítala 12 a jedno jsem viděla že se nehýbe a je takové zkroucené, bohužel bylo mrtvé :-( Pohlaví nevím, ale vím že by to nebyl albínek, protože mělo tmavé očka. Ten večer jsem už nespala, šla jsem říct našim že Ange už porodila a že má min 12 mládat, no naši byli taky v šoku a jejich první reakce na to byla, ježiši co s tím budeme dělat :-D Ráno jsem musela do školy, tak jsem si šla jen lehnout. A Ange jsem nechala v klidu. Ve škole jsem celou dobu myslela na to co doma ti prckové. Když jsem přišla domu tak jsem Ange dala zase tvaroh, který jsem ji dávala po celou dobu odchovu  asi 3x denně. Spočítala jsem zase fretata a zjistila jsem že jich je dvanáct, takže s tím mrtvým jich se narodilo dohromady 13. První den jsem pohlaví ještě nezkoumala, protože jsem Ange nechtěla stresovat.

    Na druhý den jsem se rozhodla, že zkontroluju pohlaví a fretátka zvážím. No pohlaví jsem musela kontrolovat na 3x, protože když jsem to dělala po druhý tak mi to vyšlo jinak. Nejprve že jsou 4 kluci a 8 holek. Na podruhý mi vyšlo že jsou 3 kluci a 9 holek a to bylo už správně. Jenomže jedna tmavooká holčička byla menší než ostatní a nechtěla ani pít mlíko a byla slabá.  Zkoušela jsem ji za ten den dát více krát k cecíkům ale stále nechtěla. A ani nějak moc nepištěla, Bohužel ten den ještě umřela :-( Hodně mě to mrzelo a doufala jsem, že ostatní fretátka budou už dobrý. Tak zůstalo 11 zdravých fretátek s toho byli 3 samečci a 8 samiček.

    Freťátka den co den pěkně rostla a stávali se z nich kuličky :-) Pěkně pištěli, žeObrazek jsem večer musela spát jinde, protože mě to hodně vzbouzelo =D Ange jako správná maminka si je hlídala. Když měli 7 dnů tak už se hezky dalo poznat, jakého budou zbarvení. Že budou tři albínci, tak to jsem věděla asi druhý  den, protože neměli tmavá očička, která ostatním prosvítala. Akorát šampankou, která se jediná potatila jsem si nebyla tak jistá, zda to bude šampanka. Po dobu tří týdnů vše Ange zvládala na jedničku a já jen čistila a měnila pelíšek a starala se o Ange o mimíšky se starala Ange a já je jen chovala a pozorovala jak rostou a krásně se vybarvují a stavají se z nich chlupatí medvídci malý :)

    Ve třech týdnech jsem zkoušela fretátka začít přikrmovat hovězím masem, které jsem spařila převařenou vodou a rozmixovala. No moc jim ještě nechutnalo, asi tři fretata si lízla. Zkusila jsem to asi za 3 dny znovu a už se jich víc snažilo papat. Oni to spíš tak cucali a trochu žmoulali. Víc se ušpinili než by toho snědli :-D Ale pak začali papat všeci hezky a já ani nestihála dělat jídlo :-D Asi tak mezi tím 4. a 5. týdnem to už byly pyraně :D Krmila jsem je rozmixovaným kuřecím a hovězím masem a dávala jsem do toho i spařené granule. Přidávala jsem jim i do toho vitamínovou pastu pro kotata s vápníkem a trochu tvarohu. Občas jsem jim do toho dala kotěcí kapsičku Iams. Asi od toho 6. týdne jsem jim zkoušela dávat i samotné spařené granule, aby si zvykli jíst i bez masa. Ale min 2x denně dostali i maso. Jinak pyraně to nebyli jen na jídlo, ale občas i na lidské ruky =D

   Obrazek Ange fretata aktivně kojila do šestého týdne, po šestém týdnu se fretata taky napila, ale Ange je už moc nenechala, utíkala od nich, protože ji asi kousali. Když fretátka měla 6. týdnů a pár dní, tak jsme je jeli naočkovat Biocanem proti psince a dala jsem jim stronghold, který je proti vnitřním i vnějším parazitům a já se pak musela začít připravovat na to, že fretátka už brzy odejdou do světa. Věřila jsem však tomu, že půjdou určitě do správných rukou :)


Pak nastal ten očekávaný den, kdy jsem věděla, že některá fretátka půjdou už do světa a tak jsem jim udělala balíčky, kde měli hračku, asi 300 gramů granulek značka Acana kitten na které byly zvyklé, CD s fotkama jak rostli, příručku s radami napsané mnou, příručku Stronhold a samodřejmě očkovací průkaz. Ten den k nám přišla dopoledne kontrola chovu, přišla Jordi a Dodi a jako doprovod se přišla i podívat Bára. Všechny fretátka postupně zkontrolovali, zda nemají nějaké vady, vážili jsme je a psali všechny údaje co se týče zbarvení a znaků, které mají mládátka i v ZoP. Samozdřejmě nekontrolovaly jen fretátka, ale i prostředí v kterém žijí a v jakých podmínkách, vše u nás bylo v pořádku. Fretátka byla čilá a měla se k světu. Ten den odešla myslím tři fretátka, Bublinka, Gaia a Lolitte Pak odešla postupně i další fretátka, ale v jakém pořadí to už si přesně nepamatuji. Ale vím, že Ange byla hodně nervozní a fretata hledala, když už doma zůstali asi 4 fretata. Nezapomenu na ten její výraz, když jsem ji měla volně puštěnou jak je hledala a pak se podívala na mě s takovým výrazem jakoby se ptala: Kde všichni jsou? Vrat mi je zpátky :-( ObrazekNakonec zůstal jen Sammy a to do 10. týdne , protože jeho budoucí majitelka se slunila na dovolené :-) Ange jsem musela nakonec od Sammyho oddělit, protože ho pořád tahala a schovávala ho všude možně, jak měla strach a mu se to vůbec nelíbilo.  Sammy asi den plakal a tak jsem ho nosila hodně v náručí. V té době měla Stefi falešku a tak zase tahala všude Ange :-D Já měla pak jen Sammyho celého pro sebe a můžu říct, že to asi bylo nejvymazlenější mládě co odcházelo. Celé 2 týdny jsem měla čas jen na něho. Sammyho jsem pak 2x hlídala a to jsem ho ani málem nepoznala jak byl velikej, ale je to mazílek :-)

 

Na závěr

Byl to můj první odchov a na ten určitě nikdy nezapomenu :-) Snažila jsem se všechny mládátka hezky vypiplat a bylo to hodně náročné při takovém počtu. Angelinka byla však skvělá máma a vše zvládla na jedničku :) Doufám že jednoho dne si udělám výlet po České republice a všechny Angelinčeny mládátka navštívím :-D Maybe.

Jsem však ráda za to, že se všema majitelama jsem v kontaktu, radí se semnou, posílají mi jejich fotky, videa a informují mě o jejich fretčí ratolesti :-) A o to mi nejvíce šlo, protože já bych nemohla dát fretátko někomu, aniž bych věděla dál jak se májí.